W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Mokradeł, który przypada 2 lutego, Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w obchodach tego święta. W 2019 r. tematem przewodnim obchodów jest ochrona mokradeł w kontekście walki ze zmianami klimatu.

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska zaprasza w tym dniu na spacer przyrodniczy "Zanikające mokradła w dolinie Ślepiotki": http://www.gdos.gov.pl/zanikajace-mokradla-w-dolinie-slepiotki

SwiatowyDzienMokradel 2019

Mokradła wspierają nasze wysiłki w walce ze zmianami klimatu: pochłaniają dwutlenek węgla, ograniczają powodzie, łagodzą skutki suszy i ograniczają wezbrania sztormowe i chronią wybrzeża. Naukowcy szacują jednak, że od lat siedemdziesiątych XX wieku zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów pomogą nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować.

Zachęcamy do organizacji spotkań w postaci wykładów, warsztatów, pokazów filmów i innych wydarzeń związanych zarówno z tegoroczną tematyką Dnia Mokradeł, jak i innymi tematami związanymi z rolą mokradeł dla człowieka, ich funkcjonowaniem w środowisku i walorami przyrodniczymi.

Zachęcamy także do zamieszczania informacji o organizowanym wydarzeniu na własnej stronie internetowej, w międzynarodowej bazie obchodów Światowego Dnia Mokradeł oraz do przesłania informacji do Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej (email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) korzystając z zamieszczonego Formularza opisu wydarzenia.

Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego to najstarsza światowa konwencja poświęcona ochronie środowiska przyrodniczego. Podpisana została 2 lutego 1971 r. w irańskim mieście Ramsar, od którego wzięła się jej potoczna nazwa. Celem konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł.

Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 170 państw, które łącznie wyznaczyły ponad 2300 obszarów pokrywających blisko 250 mln ha. W Polsce wyznaczonych jest 19 obszarów Ramsar, w tym sześć parków narodowych, pięć obszarów jeziornych, torfowiska karpackie i karkonoskie, dwa kompleksy stawów rybnych i ujście Wisły.

Materiały promocyjne do wykorzystania:

  • Plakat - Nie bądźmy wyczerpani walką ze zmianami klimatu (PDF / PDF do druku / JPG)
  • Ikonografika - Powstrzymajmy utratę mokradeł (PDF / PDF do druku / JPG)
  • Ulotka - Mokradła: kluczowa rola w walce ze zmianami klimatu (PDF / PDF do druku)
  • Formularz opisu wydarzenia (Excel)

Więcej informacji na temat realizacji Konwencji Ramsarskiej w Polsce

Informacja o najnowszych obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu w Polsce

Oficjalna strona internetowa Konwencji Ramsarskiej

Źródło: https://www.gdos.gov.pl/dzien-mokradel-2019

WWD 2019 Plakat

WWD 2019 Ulotka 1

WWD 2019 Ulotka 2