20 października br. po raz piąty w Polsce odbędzie się Dzień Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie.

Oficjalna strona Dnia Krajobrazu: http://www.gdos.gov.pl/dzien-krajobrazu-2020

DzienKrajobrazu2020

Tegoroczne obchody mają za zadanie popularyzować wiedzę w zakresie znaczenia drzew dla kształtowania lokalnych krajobrazów, a zarazem ukazać, jak drzewa przyczyniają się do wzbogacania krajobrazowego i kulturowego Polski. Z tej okazji biblioteka Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska przygotowała wykaz polecanych wydawnictw o drzewach dostępnych w bibliotece Centrum, bądź Internecie.

Na szczególną uwagę zasługują książki, które powstały w ramach projektu „Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy” http://drzewa.org.pl/
Publikacje te zawierają wytyczne i dobre praktyki utrzymania drzew jako zielonej infrastruktury, udostępniając wiedzę o tym, jakie funkcje pełnią drzewa i jak właściwie o nie dbać.
Książki są dostępne w wersji elektronicznej na stronie: http://drzewa.org.pl/category/wydawnictwa/?cat=16

Oto kilka z nich:
Polecamy również wydawnictwa popularnonaukowe, które w przystępny sposób przybliżają wiedzę o życiu drzew oraz uświadamiają, jak ogromną rolę pełnią w naszym życiu, w szczególności tytuły:
Wśród bogatej literatury dotyczącej drzew znajdziemy również wydawnictwa regionalne o znaczeniu drzew w kształtowaniu krajobrazów województwa śląskiego, jak np.:
  • „Sławne drzewa województwa śląskiego” (Żukowski 2006),
  • „Parki i drzewa Cieszyna” (Dorda 1998),
  • „Pomniki przyrody Cieszyna” (Dorda 2019),
  • „Ścieżki dydaktyczne w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu” (Duda 2001),
  • „Okazałe drzewa gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Przewodnik przyrodniczy” (Żukowski 1997),
  • „Drzewa i krzewy Katowic wraz z kluczem do ich oznaczania” (Rostański i inn. 1996),
  • „Drzewa w pomniki zaklęte. Drzewa pomnikowe w Rudzie Śląskiej I” (Podgórscy 2009),
  • „Drzewa w pomniki zaklęte. Drzewa pomnikowe w Rudzie Śląskiej II” (Podgórscy 2010),
  • „Ciekawe drzewa lasu bytomskiego: ścieżka dydaktyczna w Miechowicach” (Kłos i Wieczorek [2004]),
  • „Aleja Brzozowa: Przewodnik po przyrodniczej ścieżce dydaktycznej dla średniozaawansowanych i zaawansowanych” (Adamska i Rydzek 2007).
Propozycje dla młodszych czytelników, to książki, które dzięki zabawom i ciekawostkom uczą nasze pociechy, jakie tajemnice skrywają te największe rośliny lądowe, jak np.:

Wszystkie wymienione książki można wypożyczyć w bibliotece Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska http://www.cdpgs.katowice.pl/biblioteka

Tymczasowe zasady korzystania z biblioteki Centrum w okresie pandemii koronawirusa: http://www.cdpgs.katowice.pl/przeglad-aktualnosci/395-tymczasowe-zasady-korzystania-z-biblioteki

DzienKrajobrazu drzewa 1DzienKrajobrazu drzewa 2DzienKrajobrazu drzewa 3