20 października br. po raz piąty w Polsce odbędzie się Dzień Krajobrazu. W tym roku głównym tematem obchodów jest drzewo w krajobrazie.
Oficjalna strona Dnia Krajobrazu: http://www.gdos.gov.pl/dzien-krajobrazu-2020
Czytaj więcej: Dzień Krajobrazu 2020 - propozycje biblioteki CDPGŚ
Dwie nowe kampanie, ale jeden cel - promocja walorów przyrodniczo-turystycznych naszego regionu!
Kampania Śląskiej Organizacji Turystycznej „Zielone” Śląskie w blogosferze - kampania z udziałem pięciu blogów o tematyce podróżniczej, koncentrujących się na wycieczkach po zielonych zakątkach województwa śląskiego.
https://www.slaskie.pl/content/zielone-slaskie-w-blogosferze
Blogi:
https://gdziewyjechac.pl/…/slaskie-dzikie-zielone-soczyste.…
https://powroty.do/…/zielonymi-sciezkami-wojewodztwa-slask…/
https://paragonzpodrozy.pl/…/beskid-slaski-zywiecki-najlep…/
https://www.znajkraj.pl/rowerowy-szlak-orlich-gniazd-z-czes…
https://roweremposlasku.pl/
Kampania „Wybieram Śląskie” - znane osoby z regionu zachęcają do odpoczynku w województwie śląskim.
https://www.slaskie.pl/content/wybierz-slaskie
Dzisiaj, 20 maja, obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na to, co zagraża tym owadom.
Dzisiejsze święto przypada w rocznicę urodzin Antona Janšy (ur. 20 maja 1734 w Breznicy), który był słoweńskim pszczelarzem i malarzem oraz pionierem nowoczesnego pszczelarstwa.
Pszczołom poświęcono wiele warsztatów w naszym regionie, do udziału w których zachęcamy, w przyszłości oczywiście :-)
W tym trudnym czasie niepewności i lęku, kiedy jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach i izolacji, wielu z nas może brakować kontaktu i bliskości z innymi ludźmi, kontaktu z kulturą oraz bardzo ważnego kontaktu z przyrodą.
Niektórzy mają to szczęście, by bezpiecznie przebywać w przyrodzie – w lesie lub na łące z dala od innych ludzi, na swojej działce, czy nawet na ogródku przed domem. Niestety nie wszyscy, dlatego to szczególnie trudny czas dla tych, którzy zostali od przyrody oddzieleni. Na szczęście wiele organizacji, przede wszystkim tych na co dzień związanych z pracą w przyrodzie, wie, jak poważny to problem i przychodzi z pomocą w tym niespokojnym czasie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na wirtualne pozostanie w kontakcie z przyrodą. Zachęcamy do śledzenia i wykorzystania niektórych pomysłów w przyszłości, kiedy znów swobodnie będzie można pójść do lasu!
10 grudnia 2019 roku (wtorek) o 17.00 zapraszamy do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach na podsumowanie projektu ODRAzu widać KULTURĘ!, który był realizowany w latach 2018-2019. Wstęp wolny!
Czytaj więcej: Czy płynie w nas Odra? Podsumowanie i premiera publikacji
20 października - Dzień Krajobrazu - święto ustanowione w celu promowania zagadnień związanych z ochroną i planowaniem krajobrazu, z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tegoroczne hasło - "Woda w krajobrazie".
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na obchody Europejskich Dni Ptaków w dniach 4-6 października 2019 r.
Miłośników nietoperzy zapraszamy do udziału w dwóch wydarzeniach, które będą okazją do bezpośrednich obserwacji tych nocnych zwierząt.
Pierwsza "Noc nietoperzy w świerklanieckim parku" odbędzie się 13 sierpnia br. w Parku w Świerklańcu.
Strona wydarzenia: https://swierklaniec.pl/906-noc-nietoperzy-w-swierklanieckim-parku-znamy-date.html
Tydzień później, w nocy z 24/25 sierpnia odbędzie się "Międzynarodowa Noc Nietoperzy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie"
Strona wydarzenia: http://www.obmikolow.robia.pl/index.php?id=338&id_skr=2868
Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.
Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.
© 2020 - 2021 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
Wykonanie: StudioAlfa.pl - strony dostępne dla niepełnosprawnych.
Serwis współfinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach