179. ŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKIE SZWENDANIE OKOLICZNE. Śladem żubrów murckowskich w 155 rocznicę sprowadzenia.
Data: 7 listopada 2020, trasa całodzienna
Zbiórka: godzina 10.00, przystanek ZTM Murcki Wzgórze Wandy nż.
Gościem specjalnym tej edycji Szwendań będzie dr Jerzy Parusel.
Więcej informacji na stronie instytucji Katowice Miasto Ogrodów: http://miasto-ogrodow.eu/news/view/id/558
Czytaj więcej: Śladem żubrów murckowskich w 155 rocznicę sprowadzenia
W zatwierdzonym planie pracy Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska na rok 2020 zostało zaplanowane zorganizowanie jednodniowej konferencji naukowej na temat „Przyroda żywa województwa śląskiego – stan poznania, ochrony i zagrożenia”. Jej celem było podsumowanie dotychczasowych badań nad przyrodą województwa śląskiego, prowadzonych przez instytucje naukowe, towarzystwa i organizacje oraz miłośników przyrody, a także prezentacja ich dorobku. W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, zorganizowanie tej konferencji nie było możliwe. Dlatego postanowiono wydać publikację dotyczącą tematu konferencji w formie raportu o stanie przyrody województwa śląskiego. Artykuły do raportu nadsyłać można w terminie do 31 sierpnia 2020 r.
Konferencja z okazji Światowego Dnia Wody 20 marca 2020 "Zbiorniki wodne w dobie zmian klimatu"
TERMIN - 20 marca 2020 r.
MIEJSCE KONFERENCJI - Uniwersytet Śląski, Wydział Nauk Przyrodniczych, Sosnowiec, ul. Będzińska 60
ZAPISY - Udział bezpłatny, wymagana rejestracja.
Czytaj więcej: Konferencja "Zbiorniki wodne w dobie zmian klimatu"
12 grudnia 2019 roku zapraszamy do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy Teatralnej 4 na doroczną Sesję konserwatorską, której tematem tym razem będą „PARKI - OGRODY - CMENTARZE”, rozpoczęcie o godzinie 10.00. Wstęp wolny!
Czytaj więcej: Sesja konserwatorska: Parki - Ogrody - Cmentarze
Konferencja organizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w dniach od 7 do 8 października 2019 r. w Bielsku-Białej.
Czytaj więcej: Konferencja "Park Krajobrazowy Beskidu Małego"
Niebawem rozpocznie się kolejny sezon spotkań Górnośląskiego Koła Ornitologicznego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 11 października br. (piątek) o godz. 16.00.
Czytaj więcej: Spotkania Górnośląskiego Koła Ornitologicznego 2019/2020
W dniach od 5 do 6 września 2019 r. odbędzie się w Białowieży XVII międzynarodowa konferencja naukowa o żubrach pod hasłem „ŻUBRY W BIAŁOWIESKIM MATECZNIKU". W programie konferencji m.in. wykład dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, dra Jerzego Parusela, pt. "Gdyby nie żubry pszczyńskie…"
Program konferencji: https://smz.waw.pl/wp-content/uploads/2019/07/program-ostateczny-1.pdf
Strona wydarzenia: https://smz.waw.pl/product/bialowieza-2019/
Muzeum Śląskie zaprasza do udziału w Biennale Industrii – nowym interdyscyplinarnym wydarzeniu na kulturalnej mapie Polski. Pierwsza edycja Biennale Industrii odbędzie się w dniach 26–29 września 2019 r. w przestrzeni Muzeum Śląskiego w Katowicach.
W pierwszym dniu tego wydarzenia, 26 września, odbędzie się konferencja naukowa pt. "Industria. Konteksty nieoczywiste" (II edycja), której celem jest prezentacja kontekstów bezpośrednio związanych z Biennale Industrii. W programie konferencji m.in. wykład dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, dra Jerzego Parusela, pt. "Śląska przyroda – konteksty nieoczywiste Industrii".
Strona wydarzenia: https://muzeumslaskie.pl/pl/biennale-industrii-2019/
Program konferencji w załączeniu poniżej.
Zapraszamy!
Czytaj więcej: Śląska przyroda – konteksty nieoczywiste Industrii
Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.
Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.
© 2020 - 2021 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
Wykonanie: StudioAlfa.pl - strony dostępne dla niepełnosprawnych.
Serwis współfinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach