DabDunin 2021

W 11. edycji konkursu "Drzewo Roku" Klubu Gaja zwyciężył Dąb Dunin zwany też Strażnikiem Puszczy, zdobywając 7380 głosów internautów.

Ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Olbrzymów w Puszczy Białowieskiej – symbol siły i potęgi. Rosnący w Przybudkach w woj. podlaskim dąb od lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie.

W lutym 2022 roku Dąb Dunin będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku!

Na podium tegorocznego konkursu znalazły się także kolejne dwa dęby: II miejsce (7130 głosy) – Dąb z Lublina (woj. lubelskie), III miejsce (1964 głosy) – Dąb Obrońca ze Śladowa (woj. mazowieckie).

Wśród finalistów znalazły się cztery drzewa z województwa śląskiego:

• miejsce 4: Strażnik Kopalni w Sosnowcu – 1571 głosów
• miejsce 5: Joshua Tree w Gliwicach – 1489 głosów
• miejsce 6: Kasztan jadalny w Reptach Śląskich – 1444 głosy
• miejsce 12: Magiczne drzewo na Cieńkowie w Beskidzie Śląskim (woj. śląskie) - 346 głosów

W finale 11. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z blisko 150 zgłoszeń z całej Polski nadesłanych do Klubu Gaja. Podczas głosowania internauci oddali 26 266 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 100 000 odsłon.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Organizatorzy konkursu nie szukają drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych ani najrzadszych. Szukają drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi.

Więcej informacji:

www.swietodrzewa.pl

www.drzeworoku.pl

Źródło: http://www.klubgaja.pl/news/1280