MENU

Z uwagi na mające się odbyć w tym miesiącu w Unii Europejskiej rozmowy na temat Dyrektywy Ptasiej (2009/147/WE), powstała inicjatywa mająca na celu zmianę Zał. II tej dyrektywy. Obecnie w Zał. II DP, który stanowi lista gatunków ptaków, na które można polować we Wspólnocie (z zachowaniem przepisów prawa krajowego), znajdują się gatunki zagrożone, których liczebność populacji znacząco zmalała. Zał. II DP opracowano w latach 70. XX wieku – pora na zmianę i objęcie ochroną kolejnych gatunków ptaków! Apel o podpisanie wniosku skierowany jest do wszystkich polskich naukowców, przyrodników, ornitologów, organizacji przyrodniczych (nie jest to prośba o poparcie obywatelskie).

Wniosek wraz z informacją jest dostępny na stronie:  https://www.unitedforbirds.eu/

Informacje także na stronie: https://www.facebook.com/niech.zyja/

safe image

O podjęcie pilnych, zdecydowanych działań, będących odpowiedzią na kryzys klimatyczny - "największy kryzys, który zagraża naszej cywilizacji" - zaapelowała do władz państwowych, samorządowych, członków wspólnoty akademickiej Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

ApelKryzysKlimatyczny

Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego ogłosił o publicznym wyłożeniu w terminie od 16 sierpnia do 9 września 2019 r. włącznie, projektu planu ochrony dla Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą” oraz o możliwości składania do niego uwag i wniosków. Ogłoszenie to zostało zamieszczone na stronach internetowych ZPKWŚ pod adresem:

https://zpkws.bedzin.sisco.info/

http://www.zpk.com.pl/aktualnosci/824-ogloszenie-dyrektora-zespolu-parkow-krajobrazowych-wojewodztwa-slaskiego-o-publicznym-wylozeniu-projektu-planu-ochrony-dla-parku-krajobrazowego-lasy-nad-gorna-liswarta

oraz opublikowane w Dzienniku Zachodnim w dniu 13 sierpnia 2019 r.

Załączniki poniżej: ogłoszenie wraz z szablonem do składania uwag lub wniosków.

Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w dniu 28 czerwca 2019 r. podjęła jednomyślnie uchwałę, w której apeluje do władz Uniwersytetu o pilne ogłoszenie na Uczelni „klimatycznego i środowiskowego stanu wyjątkowego” oraz powołanie interdyscyplinarnego zespołu celem pilnego opracowania zadań do realizacji w perspektywie jednego, trzech oraz pięciu lat.

Uchwaa RW 84 2019 Klimatyczny stan wyjtkowy 1

Załączniki:
Pobierz plik (Uchwała RW - 84-2019_Klimatyczny stan wyjątkowy.pdf)Uchwała RW - 84-2019_Klimatyczny stan wyjątkowy.pdf[Uchwała WBiOŚ UŚ ws. klimatu]729 kB

Dnia 5 kwietnia 2019 r. na Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu podana została do publicznej wiadomości "Deklaracja Praw Drzewa".

DeklaracjaPrawDrzewa 2019

W dniu 21 września 2018 r. w godzinach od 9.00 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 26 osób, wśród których największą grupę stanowili pracownicy firmy Groupon Shared Services w Katowicach (21 wolontariuszy). Zebraliśmy 35 worków śmieci o objętości około 2100 litrów, a także oponę samochodową, kable elektryczne i … metalową drabinę.

Ochojec sprzatanie 01 2018 09 21 KSkowronska Ochmann

W dniu 7 listopada 2017 r. ukazało się Zarządzenie RDOŚ Katowice ws. wprowadzenia na terenie woj. śląskiego ochrony gatunkowej dwulistnika pszczelego Ophrys apifera L. Storczyk ten posiada jedyne w Polsce stanowisko w granicach województwa śląskiego. Bez zabiegów ochrony czynnej stanowisko to jest jednak zagrożone wyginięciem. 

Dwulistnik pszczeli Ophrys apifera fot JerzyParusel

Modernizacja Parku Śląskiego z troską o jego unikalną przyrodę – to główna myśl przyświecająca pracom nad mapą stref przyrodniczo-użytkowych tego szczególnego terenu.

ParkSlaski strefy 2017

Newsletter

Zapisując się do newlettera zgadzasz się na postanowienia zawarte w naszej Polityce prywatności. Po zapisaniu prześlemy e-mail potwierdzający dopisanie do newslettera. Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.

O serwisie

Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.

Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.

Zamknij menu

Please publish modules in offcanvas position.

© 2020 - 2021 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska

Wykonanie: StudioAlfa.pl - strony dostępne dla niepełnosprawnych.

Serwis współfinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach