Z uwagi na mające się odbyć w tym miesiącu w Unii Europejskiej rozmowy na temat Dyrektywy Ptasiej (2009/147/WE), powstała inicjatywa mająca na celu zmianę Zał. II tej dyrektywy. Obecnie w Zał. II DP, który stanowi lista gatunków ptaków, na które można polować we Wspólnocie (z zachowaniem przepisów prawa krajowego), znajdują się gatunki zagrożone, których liczebność populacji znacząco zmalała. Zał. II DP opracowano w latach 70. XX wieku – pora na zmianę i objęcie ochroną kolejnych gatunków ptaków! Apel o podpisanie wniosku skierowany jest do wszystkich polskich naukowców, przyrodników, ornitologów, organizacji przyrodniczych (nie jest to prośba o poparcie obywatelskie).
Wniosek wraz z informacją jest dostępny na stronie: https://www.unitedforbirds.eu/
Informacje także na stronie: https://www.facebook.com/niech.zyja/
O podjęcie pilnych, zdecydowanych działań, będących odpowiedzią na kryzys klimatyczny - "największy kryzys, który zagraża naszej cywilizacji" - zaapelowała do władz państwowych, samorządowych, członków wspólnoty akademickiej Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Czytaj więcej: KRASP apeluje o pilne działania w odpowiedzi na kryzys klimatyczny
Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego ogłosił o publicznym wyłożeniu w terminie od 16 sierpnia do 9 września 2019 r. włącznie, projektu planu ochrony dla Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą” oraz o możliwości składania do niego uwag i wniosków. Ogłoszenie to zostało zamieszczone na stronach internetowych ZPKWŚ pod adresem:
https://zpkws.bedzin.sisco.info/
oraz opublikowane w Dzienniku Zachodnim w dniu 13 sierpnia 2019 r.
Załączniki poniżej: ogłoszenie wraz z szablonem do składania uwag lub wniosków.
Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w dniu 28 czerwca 2019 r. podjęła jednomyślnie uchwałę, w której apeluje do władz Uniwersytetu o pilne ogłoszenie na Uczelni „klimatycznego i środowiskowego stanu wyjątkowego” oraz powołanie interdyscyplinarnego zespołu celem pilnego opracowania zadań do realizacji w perspektywie jednego, trzech oraz pięciu lat.
Czytaj więcej: Uchwała ws. klimatycznego i środowiskowego stanu wyjątkowego
Dnia 5 kwietnia 2019 r. na Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu podana została do publicznej wiadomości "Deklaracja Praw Drzewa".
W dniu 21 września 2018 r. w godzinach od 9.00 do 14.00 została przeprowadzona kolejna już społeczna akcja sprzątania rezerwatu przyrody „Ochojec” w Katowicach. W akcji tej uczestniczyło 26 osób, wśród których największą grupę stanowili pracownicy firmy Groupon Shared Services w Katowicach (21 wolontariuszy). Zebraliśmy 35 worków śmieci o objętości około 2100 litrów, a także oponę samochodową, kable elektryczne i … metalową drabinę.
Czytaj więcej: Relacja ze społecznej akcji sprzątania rezerwatu „Ochojec”
W dniu 7 listopada 2017 r. ukazało się Zarządzenie RDOŚ Katowice ws. wprowadzenia na terenie woj. śląskiego ochrony gatunkowej dwulistnika pszczelego Ophrys apifera L. Storczyk ten posiada jedyne w Polsce stanowisko w granicach województwa śląskiego. Bez zabiegów ochrony czynnej stanowisko to jest jednak zagrożone wyginięciem.
Czytaj więcej: Storczyk dwulistnik pszczeli chroniony w województwie śląskim
Modernizacja Parku Śląskiego z troską o jego unikalną przyrodę – to główna myśl przyświecająca pracom nad mapą stref przyrodniczo-użytkowych tego szczególnego terenu.
Serwis o przyrodzie województwa śląskiego opracowywany jest przez Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska we współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin przyrodoznawstwa. Wszystkich zainteresowanych, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, zapraszamy do współredagowania oraz wzbogacania jego zawartości.
Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska jest jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Śląskiego.
© 2020 - 2021 Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska
Wykonanie: StudioAlfa.pl - strony dostępne dla niepełnosprawnych.
Serwis współfinansowany przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Katowicach