Czy warto brać udział w Budżetach Obywatelskich???

Zaczynam nieco przewrotnie, ale warto przeczytać do końca. Kwiecień to taki czas, gdy ruszają nabory do Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu https://obywatelski.sosnowiec.pl, czy Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego https://bo.slaskie.pl/

Z tego powodu postanowiłem zrobić małe podsumowanie tego jak wyglądały moje doświadczenia z taką forma partycypacji społecznej. Były i sukcesy i porażki.

Ze względu na to, że Budżet Obywatelski ma charakter działań własnych gminy (w przypadku Gminy Sosnowiec), czy województwa (w przypadku Marszałka Województwa Śląskiego) oczywistym jest, że o tym, kto zwycięży w danym roku zadecydują mieszkańcy.

Moją przygodę z Budżetem Obywatelskim zacząłem w 2017 roku. Zgłosiłem wtedy projekt „116 DRZEW DLA SOSNOWCA”, na który można było głosować od 6 do 16 października 2017 r. Po cichu liczyłem, że realizacja mojego projektu będzie czymś na wzór urodzinowego prezentu. Ale jak mawia się u mnie w domu: „Na sukces trzeba samemu zapracować”. Nie ma dróg na skróty. Nie można działać pobieżnie. Albo coś się robi na pełnych obrotach, albo nie należy tego zaczynać. Jeżeli postawiłem sobie za cel, że posadzę 116 drzew, to trzeba było do tego dążyć.

Był to mój debiut. Pierwszy budżet…. pierwszy projekt… Projekt „116 drzew dla Sosnowca” otrzymał poparcie od 107 osób. Do sukcesu zabrakło tylko i aż 43 głosów. To, co chciałbym dodatkowo docenić, to wsparcie mieszkańców Sosnowca. W końcu to dla nich był ten projekt. Jak się okazuje 107 osób myślało i być może nadal myśli takimi samymi kategoriami jak ja. To budujące. Po przegranej mogłem się poddać i po ludzku odpuścić. Nie zrobiłem tego.

Wyciągnąłem wnioski i zweryfikowałem swój projekt. W 2018 roku zgłosiłem projekt "Przyroda dla Sosnowca: ścieżka edukacyjno-przyrodnicza". Gdy 22 listopada 2018 r. przeczytałem na stronie sosnowieckiego Budżetu Obywatelskiego, że mój projekt zdobył poparcie 213 mieszkańców, byłem zachwycony. Moja wizja zadbania o przyrodę spodobała się ludziom i to dzięki nim zadanie zostało zrealizowane!

Dzięki temu powstało na Niwce miejsce, które połączyło kwestie wypoczynkowe i edukacyjne, a to wszystko wśród przyrody! Tablice i gry edukacyjne, które pojawiły się na ścieżce, pozwalają na zgłębianie wiedzy przyrodniczej. Budki stały nowym domem dla ptaków i wiewiórek (czasami rywalizacja o nie była zaciekła). Natomiast rośliny cebulowe, krzewy i drzewa – poza tym, że cieszą nasze oczy, to stają się także źródłem pożywienia i schronienia dla naszych zwierzęcych przyjaciół.

W kolejnym roku połączyłem siły z dwoma innymi osobami. Zgłosiliśmy projekt "W zgodzie z przyrodą: trzy sposoby na aktywną Niwkę"

Projekt zdobył ogromną liczbę głosów - 760 głosów i był jednym z najlepiej ocenionych przez mieszkańców Sosnowca. Dla mnie jest to powód do dumy i rozpiera mnie radość, bo mieszkańcy sprawili, że obywatelska inicjatywa ma sens. To dzięki nim powstanie wybieg dla psów, boisko do gry w bulle, posadowione zostaną figury wiewiórki, motyla i biedronki, a wokół już rośnie łąka kwietna. Fajne jest to, że robimy coś wspólnie, w zgodzie i w poszanowaniu cudzych idei. To niezwykle budujące i motywujące.

W 2020 roku złożyłem projekt "za-JERZY-sta Niwka: kolorowe miejsce na mapie Sosnowca". Projekt obejmował 3 zasadnicze elementy. Montaż platformy z domkiem dla jerzyków oraz budki dla jeży. Dodatkowo umieszczona zostanie tablica edukacyjna wyjaśniająca różnice między gatunkami oraz zostaną nasadzone krzewy. Odtworzenie runa leśnego w początkowej części parku i wprowadzenie kolorowych roślin kwitnących wiosną. Wymiana bramek do gry w piłkę nożną i renowacja istniejącego boiska. W jakże pechowy dzień, 13 października 2020 roku dowiedziałem się, że projekt zajął 2. miejsce i nie zostanie zrealizowany. Zabrakło niewiele, ale na sam projekt zagłosowało 290 osób!

wizualizacje zajerzysta niwka 1 blog Copy

Ponownie mogłem się poddać? Tylko co by to dało! Zakasałem rękawy i w tym roku chcę zgłosić dwa projekty :-)

Jeden z terenu mojego wyjątkowego miasta Sosnowca oraz drugi dla województwa.

Co to będzie? Przekonacie się niebawem. Jednak jako wskazówkę dodam, że oba projekty będą ekologiczne i nastawione na pomoc ptakom.

 

Mam nadzieję, że wiele osób przeczyta ten tekst. To dzięki Waszemu wsparciu mam motywację do działania. Dla mnie jest to powód do dumy i rozpiera mnie radość, że tyle osób ufa w to co robię. Bez Was by się to nie udało.

Mój przykład jest dowodem na to, że jeżeli wierzymy w to co robimy, identyfikujemy się z tym i jesteśmy wytrwali w dążeniu do realizacji marzeń, to kiedyś na pewno się uda.

Trzymajcie kciuki!

 

Przemek Bartos

Przyroda dla Sosnowca https://przyrodadlasosnowca.wordpress.com

 

Uwaga:

Zgłaszanie zadań przez mieszkańców województwa śląskiego trwa od 6 kwietnia do 16 maja 2021 r. https://bo.slaskie.pl

Natomiast w Sosnowcu projekty można składać od 12 kwietnia do 4 maja 2021 r. https://obywatelski.sosnowiec.pl

 

PrzyrodaDlaSosnowca projekty 1 Copy PrzyrodaDlaSosnowca projekty 2 Copy
PrzyrodaDlaSosnowca projekty 3 Copy PrzyrodaDlaSosnowca projekty 4 Copy
PrzyrodaDlaSosnowca projekty 5 Copy PrzyrodaDlaSosnowca projekty 7 Copy
PrzyrodaDlaSosnowca projekty 8 Copy PrzyrodaDlaSosnowca projekty 9 Copy
PrzyrodaDlaSosnowca projekty 10 Copy PrzyrodaDlaSosnowca projekty 11 Copy