Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu jest ewenementem w skali Polski. Jest jedynym muzeum na południu Polski, w którym zgromadzono wiele egzotycznych zwierząt występujących w morzach i oceanach Świata, głównie mieszkańców rafy koralowej. Zobaczyć tu można kilkadziesiąt gatunków ryb, żółwie, węże morskie, liczne bezkręgowce oraz organizmy związane ze środowiskiem lądowym. Oddzielna ekspozycja poświęcona jest Bałtykowi, jego historii oraz okazom, które w nim występują. Zbiory fauny i flory mórz południowych podarowane zostały jaworzańskiej szkole przez jej absolwenta, bosmana Erwina Pasternego (1928 - 2011).

Muzeum posiada salę ekspozycyjną i wykładową. Ekspozycję zaprojektowano w taki sposób, aby harmonijnie łączyła tradycyjne formy wystawiennictwa muzealnego z formami ekspozycji nowoczesnej.

Mogą być tu również prowadzone zajęcia edukacyjne. Uczniowie mogą powtórzyć wiadomości z zakresu zoologii bezkręgowców i kręgowców, głównie słonowodnych. Na zaprezentowanych tablicach umieszczono podstawowe cechy charakterystyczne wielu grup zwierzęcych. Zwiedzający mogą zapoznać się z bioróżnorodnością w obrębie morskich skorupiaków, mięczaków – ślimaków, małży i głowonogów, a także szkarłupni i ryb. Mogą poznać różnice między rybami chrzęstnoszkieletowymi i kostnoszkieletowymi. Zbiory prezentowane w gablotach pozwalają na zrozumienie przystosowań ryb do życia w różnych środowiskach. Zwiedzający mogą również poznać historię Bałtyku i występujące w nim zwierzęta. W trakcie zwiedzania Muzeum mogą uzyskać wiele wiadomości dotyczących raf koralowych. W sali konferencyjnej jest do dyspozycji tablica interaktywna, z użyciem której można przeprowadzić lekcje związane z tematami związanymi z bioróżnorodnością, rozrodem zwierząt, opieką nad potomstwem itd. Na prezentowanym filmie mogą zachwycić się pięknem okolic Jaworza.

Opiekę naukową nad zbiorami oraz przewodnikami pod Muzeum pełni Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.

Adres: Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu, ul. Wapienicka 120, 43-384 Jaworze. Budynek Muzeum położony jest obok Gimnazjum nr 1 w Jaworzu.

Czytaj więcej na stronie Muzeum...