Do głównych zakładów przemysłu elektromaszynowego należą:

  • zakłady produkujące maszyny i urządzenia dla górnictwa węglowego, m.in. Fabryka Maszyn FAMUR S.A w Katowicach, Fabryka Zmechanizowanych Obudów Ścianowych FAZOS S.A oraz Fabryka Maszyn i Urządzeń TAGOR S.A. w Tarnowskich Górach, Rybnicka Fabryka Maszyn RYFAMA S.A. i Zabrzańska Fabryka Maszyn Górniczych Contact-Powen S.A,
  • wytwórnie obrabiarek: „Rafamet: S.A. w Kuźni Raciborskiej i „Poręba” Sp z o.o. w Porębie koło Zawiercia,
  • fabryka kotłów RAFAKO S.A w Raciborzu,
  • zakłady wyrobów dla wojska: kombinat produkujący czołgi „Bumar-Łabędy” S.A. w Gliwicach i Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. w Siemianowicach Śląskich, gdzie wytwarza się pojazdy opancerzone „Rosomak”.

Przemysł elektromaszynowy to także zakłady przemysłu środków transportu: fabryka wagonów tramwajowych „Alstom Konstal S.A.” w Chorzowie i dynamicznie rozwijające się fabryki samochodów: General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o. (produkujące samochody marki Opel w Gliwicach) oraz Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej i Tychach. Rola Tychów w polskim przemyśle samochodowym dodatkowo rośnie w związku z lokalizacją tam fabryki silników samochodowych japońskiej firmy „Izusu”.

Branżę elektroniczną reprezentują Zakłady Urządzeń Komputerowych „Elzab S.A” w Zabrzu, skąd pochodzi większość krajowych kas fiskalnych instalowanych w sklepach i w placówkach usługowych, a ponadto Zakłady Elektroniki Górniczej „ZEG” S.A. w Tychach – producent elektronicznych urządzeń automatyki przemysłowej, aparatury kontrolno-pomiarowej, sygnalizacji i łączności, w szczególności o konstrukcji przeciwwybuchowej, przeznaczonych dla przemysłu wydobywczego.