Śląskie linie tramwajowe mają długą historię. Pierwszą linię tramwajową uruchomiono w roku 1894 na trasie Wielkie Piekary – Bytom. Od 1895 roku kursuje tramwaj z Gliwic przez Zabrze do Chorzowa. Ruch pociągów prowadzony był początkowo trakcją parową, a także lokalnie w Bytomiu i Gliwicach trakcją konną. Począwszy od roku 1898 ruszyły pociągi elektryczne. Drugim miastem na ziemiach polskich, które w 1895 roku otrzymało tramwaje o napędzie elektrycznym, było Bielsko.

Miasta aglomeracji katowickiej połączone są najdłuższą w kraju zelektryfikowaną siecią linii tramwajowych. Całkowita długość sieci to 362 km torów. Całość komunikacji tramwajowej jest zarządzana i obsługiwana przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A., która na 31 liniach eksploatuje ponad 350 wagonów. W ostatnich dziesięciu latach śląskie tramwaje przewiozły średnio rocznie ponad 200 milionów pasażerów. Jedyna w Polsce fabryka tramwajów „Alstom Konstal S.A” znajduje się w Chorzowie.

Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że Tychy są jednym z trzech miast w Polsce (obok Lublina i Gdyni), które posiada linie obsługiwane przez trolejbusy. Komunikacja tramwajowa i trolejbusowa uważane są za przyjazne dla środowiska przyrodniczego.