Śląski transport lotniczy należy do najstarszych w Polsce. Już w okresie międzywojennym (od 1926 roku) Katowice miały regularne połączenie lotnicze z Warszawą. Pod koniec lat 50. XX w. loty pasażerskie z katowickiego lotniska Muchowiec zostały jednak zlikwidowane ze względu na uszkodzenia w betonowej drodze startowej spowodowanej szkodami górniczymi.

Obecnie w województwie śląskim istnieje pięć cywilnych lotnisk lokalnych, wykorzystywanych głównie do celów sportowych: Bielsko-Biała - Aleksandrowice, Częstochowa-Rudniki, Gliwice-Trynek, Katowice-Muchowiec, Rybnik-Gotartowice. W budowie jest szóste – lotnisko przemysłowe i cywilne Bielsko-Biała - Kaniów (lub lotnisko Czechowice-Dziedzice) przy Parku Technologicznym Przemysłu Lotniczego w Kaniowie, położone około 10 km na północ od centrum Bielska-Białej.

Największe znaczenie ma położony w odległości około 30 km od stolicy regionu Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach. Odgrywa on coraz ważniejszą rolę w przewozie pasażerów na trasach krajowych i zagranicznych, zapewniając stałe bezpośrednie połączenia pasażerskie z trzydziestoma miejscowościami, m.in. z Warszawą oraz z Frankfurtem, Düsseldorfem, Londynem, Rzymem, Paryżem, Dublinem, Sztokholmem, Amsterdamem, Kolonią, Mediolanem, Liverpoolem, a także niemal tyle samo połączeń czarterowych. Stąd też wykonywane są regularne i czarterowe zagraniczne rejsy cargo. Port lotniczy w Pyrzowicach cechuje szybki wzrost ruchu pasażerskiego. Obecnie w ciągu roku port obsługuje blisko 2 miliony pasażerów. Po rozbudowie w 2007 roku i oddaniu do użytkowania drugiego terminala posiada on roczną przepustowość ok. 3,6 mln pasażerów. Lotnisko w Pyrzowicach stało się centrum lotów linii niskokosztowych oraz czarterowych dla Polski południowej. Pod względem wielkości ruchu międzynarodowego MPL „Katowice” sytuuje się na trzecim miejscu po Warszawie i Krakowie. Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach (w gminie Ożarowice) jest najdynamiczniej rozwijającym się lotniskiem w Europie. Zaangażowanie takich przewoźników, jak: Wizzair, Lufthansa, Centralwings czy Lot, spowodowało, iż łatwo i tanio można przylecieć na Śląsk z całej Europy. Wielką zaletą tego lotniska jest najmniejsza w kraju liczba dni nielotnych dzięki panującym tutaj dogodnym warunkom meteorologicznym.