logo_sa„Spring Alive!” jest największym europejskim projektem wiosennych obserwacji ptaków. Uczestniczy w nim 35 krajów (w tym Polska), większość z Europy, są też jednak kraje z Afryki (Republika Południowej Afryki) i Azji (Rosja, Turcja, Kazachstan). Organizatorem akcji jest Birdlife International. W Polsce rolę koordynatora pełni Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Początek akcji to rok 2006, kiedy to uruchomiono stronę internetową www.springalive.net umożliwiającą przekazywanie danych.

W ramach projektu zbierane są dane dotyczące powrotów ptaków z zimowisk. Z uwagi na wielkość obszaru, z jakiego zbierane są informacje, skupiono się na 5 gatunkach o ogólnoeuropejskim zasięgu: bocianie białym (Ciconia ciconia), dymówce (Hirundo rustica), jerzyku (Apus apus), kukułce (Cuculus canorus) i żołnie (Merops apiaster).

Aby wziąć udział w akcji, należy obserwować ptaki w swoim otoczeniu. Pierwsze w danym roku stwierdzenie bociana białego, dymówki, czy innego ptaka z podanej wcześniej listy należy przesłać do bazy danych za pośrednictwem prostego formularza zamieszczonego na stronie internetowej projektu. Wpisy szybko trafiają na „Blog Wiosny”, prezentujący na bieżąco dodawane obserwacje. Ponadto, każdego dnia generowane są podsumowania i statystyki, które w formie rankingów, wykresów i map można oglądać na stronie „Spring Alive!”. Przygotowana animacja pokazujuje na mapie jak wiosna, wraz z migrującymi ptakami, przesuwa się z południa na północ przez poszczególne kraje Europy.

W akcji może wziąć udział każdy, jednak w sposób szczególny jest ona adresowana do dzieci. Stronę www.springalive.net przygotowano właśnie z myślą o nich. Jest przejrzysta i bogato ilustrowana  wizerunkami ptaków. Zawiera przystępnie opracowane informacje o ptakach, których dotyczy projekt (opisy, głosy, zdjęcia), informacje o ochronie środowiska, a także  gry i kolorowanki. Nauczyciele mogą pobierać ze strony materiały edukacyjne.

Projekt bazuje na danych dostarczanych przez amatorów, a nawet dzieci, a jednocześnie ma poważne naukowe cele. Pojedyncze informacje przekazywane przez tak dużą liczbę ludzi pozwalają na uzyskanie danych, których garstka nawet najlepszych specjalistów nie byłaby w stanie zebrać. Główny cel projektu to monitoring migracji ptaków –  odnotowywanie terminów ich przylotów w poszczególnych latach oraz analizowanie zmienności migracji i czynników mogących ją powodować. Pośrednio informacje te odzwierciedlają zmiany klimatu. Nie do przecenienia są walory edukacyjne programu, który zwraca uwagę młodych ludzi na problemy przyrody.

Materiał opracowano 23.03.2012 r. na podstawie: http://www.birdlife.org/action/awareness/spring_alive/index.html , http://www.springalive.net/ . Autor opracowania: K. Sokół