Jesień to pora ptasich wędrówek. Wtedy też, w pierwszy weekend października organizowane są Europejskie Dni Ptaków (z angielskiego EuroBirdwatch). Miłośnicy ptaków na całym kontynencie udają się wówczas na wspólne obserwacje tych zwierząt, a wyniki przekazują do krajowych koordynatorów. W 2011 roku do europejskiej inicjatywy przyłączyły się kraje Centralnej Azji, czyniąc z Euro Birdwatch akcję o ogromnej skali – zorganizowano ponad 2 tys. wydarzeń związanych z ptakami, które miały miejsce w 37 krajach.

Europejskie Dni Ptaków organizowane są od 1993 roku. Akcję prowadzi międzynarodowa organizacja BirdLife International, a w Polsce jej koordynacją zajmuje się Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), będące partnerem BirdLife.

Celem akcji, oprócz zbierania danych, jest również zwrócenie uwagi na barwność i różnorodność świata ptaków oraz potrzebę ich ochrony, a także konieczność zapewnienia skrzydlatym wędrowcom bezpiecznego przelotu ich szlakami migracyjnymi.

Do akcji przyłączyć może się każdy. Europejskie Dni Ptaków to dobra okazja do wzięcia udziału w jednej z wielu wycieczek ornitologicznych organizowanych w całym kraju, a także do zorganizowania własnej. Zgłoszenia z obszaru Polski zbiera OTOP, publikując na swojej stronie listę wycieczek w których można wziąć udział. W ramach akcji odbywają się zorganizowane obserwacje w terenie, a także szeroki wachlarz innych wydarzeń, takich jak spektakle i wystawy promujące ochronę ptaków.

Dane o ptakach obserwowanych w czasie trwania akcji wysyłane są przez obserwatorów już w niedzielne popołudnie, kończące Europejskie Dni Ptaków, dzięki czemu wstępne dane z całej Polski i Europy dostępne są już następnego dnia na stronach internetowych.

Każdego roku symbolem akcji wybrany zostaje inny gatunek ptaka, na który organizatorzy pragną zwrócić szczególną uwagę obserwatorów. W 2011 roku był to raniuszek, w tym roku Europejskie Dni Ptaków odbywają się pod znakiem czajki.

Coroczne święto obserwatorów ptaków cieszy się coraz większą popularnością, co pokazuje, że ptaki nie przestają nas fascynować, a ich ochrona jest dla nas coraz ważniejsza.

Aktualne informacje na temat Europejskich Dni Ptaków można znaleźć na stronie OTOP: http://otop.org.pl/obserwacje/europejskie-dni-ptakow/.

Opracowano 21.09.2012. Autor opracowania: K. Sokół